Aparaty Rentgenowskie

Certyfikowani i wykwalifikowani specjaliści

W naszym zespole mamy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

Oryginalne części i zamienniki wysokiej klasy

Mamy dostęp do szeregu oryginalnych części i zamienników wysokiej jakości.

Sprzęt wiodących producentów

W ofercie mamy aparaturę RTG wiodących producentów.

Instalacja i konfiguracja aparatury

Pomagamy w instalacji i konfiguracji według norm producentów.

Sprzedaż i serwis aparatów RTG

Aparaty RTG to bardzo szeroka grupa urządzeń medycznych począwszy od starszych, analogowych konstrukcjach, przez ucyfrowione jednostki aż po w pełni cyfrowe aparaty. W każdej z tych grup, jesteśmy w stanie zaoferować model, idealnie dopasowany do wymagań placówki. Czy chodzi o prosty rentgen przewoźny, ramię C, aparat stacjonarny, czy też zawieszenie sufitowe, jesteśmy do dyspozycji. W naszej ofercie znajdują się jedynie uznane i sprawdzone konstrukcje, wiodących dostawców sprzętu medycznego.

Czym jest badanie radiologiczne?

Badanie RTG polega na uzyskaniu obrazu za pomocą promieni rentgenowskich. Obrazy powstają na różnych nośnikach – w zależności od wyposażenia pracowni. Mogą nimi być: płyta fosforowa, pokryty związkami selenu detektor lub błona RTG. Tradycyjna błona RTG wymaga dalszej obróbki – najprościej wywołania podobnego do negatywu fotograficznego. Natomiast w przypadku detektorów i płyt fosforowych uzyskany cyfrowy obraz jest przetwarzany, a następnie wyświetlany na monitorze komputera.

Badania radiologiczne umożliwiają uzyskanie czytelnych obrazów różnych partii ciała (np. klatki piersiowej, kręgosłupa, kończyn, czy części miękkich w tym gruczołów piersiowych).

Więcej o aparatach RTG:

W dzisiejszych czasach aparaty rentgenowskie to nie tylko prześwietlenie kończyn czy płuc. Postęp w dziedzinie biomedycznej i nowoczesna technologia umożliwiają przeprowadzenie kompleksowych badań prześwietleń tkanek. Zarówno RTG przyłóżkowe, jak i u pacjentów poruszających się na wózkach inwalidzkich, w zdecydowanie bezpieczniejszych i łatwiejszych warunkach użytkowania. Aparaty rentgenowskie charakteryzują się niezawodnością obrazowania, wysoką funkcjonalności oraz łatwością obsługi, co przekłada się na możliwość szybszego i trafniejszego postawienia diagnozy oraz efektywność obrazowania diagnostycznego.

Aparaturę RTG dzielimy na sprzęt do zastosowania ogólnego oraz aparaturę do określonych, wyspecjalizowanych zastosowań. Podział kształtuje się następująco:

Zastosowanie ogólne:

– RTG stacjonarne
– RTG mobilne

Specjalistyczne zastosowanie:

– pantomograficzne
– punktowe
– śródoperacyjne
– mammograficzne

Zastosowanie diagnostycznych aparatów rentgenowskich jest bardzo szerokie, zostało wdrożone w wielu dziedzinach medycyny. Wykonywanie obrazowych badań z wykorzystaniem nowoczesnych aparatów RTG jest niezwykle szybkie, bezpieczne i nieinwazyjne. W szczególności systemy wyposażone w mechanizmy znacznej redukcji dawki promieniowania.

Promieniowanie lampy rentgenowskiej kierowane jest do wnętrza ciała pacjenta, a jego natężenie mierzone jest przez specjalne detektory po drugiej stronie aparatu. Detektorów jest wiele, każdy z nich tworzy jeden cyfrowy piksel obrazu rentgenowskiego. Obserwowane w detektorach zmniejszenie natężenia promieniowania zależy od jego stopnia pochłaniania w tkankach organizmu.

W radiografii cyfrowej najnowsze systemy umożliwiają wyeliminowanie błon RTG oraz związanych z nią obróbek chemicznych. Obraz przekazywany jest za pomocą czujnika CCD do komputera. Kompletny system radiografii cyfrowej obejmuje: system radiografii cyfrowej, rentgen do zdjęć oraz komputer. Uniwersalne i łatwe w obsłudze oprogramowanie umożliwia na obróbkę otrzymanych zdjęć – ich powiększenie, regulację kontrastu, pomiar długości oraz wprowadzenie opisów.

Najczęściej aparaty rentgenowskie dzielą się na stacjonarne lub mobilne. Aparaty przewoźne przeznaczone do zdjęć przyłóżkowych wszystkich anatomicznych części dorosłego człowieka i dzieci. Dostępność projekcji: skośne, boczne i prostopadłe. Rynek oferuje sprzęt w różnej konfiguracji: podwieszane lub na stole. Niezwykle ważny jest śródoperacyjny aparat RTG z ramieniem C, który umożliwia prześwietlenie tkanek pacjenta w czasie wykonywanego zabiegu operacyjnego. Często można spotkać się z aparatami RTG stomatologicznymi (punktowymi lub pantomograficznymi). Dużą popularnością cieszą się również aparaty RTG z torem wizyjnym.

Nowoczesny aparat RTG

Wysokosprawna, nowoczesna aparatura RTG wymaga dedykowanych materiałów eksploatacyjnych.

Stacjonarne aparaty rentgenowskie

Urządzenia tego typu przeznaczone są do wysokospecjalistycznej diagnostyki, dzięki której istnieje możliwość wykonywania bardziej zaawansowanych badań obrazowych. W szczególności aparaty RTG cyfrowe, umożliwiające zapis wyniku badania na nośnikach: pendrive, dysk twardy, czy płyta DVD. Cyfryzacja w tym zakresie znacząco zwiększa możliwości diagnostyczne, jednocześnie przyspieszając leczenie.

Mobilne aparaty rentgenowskie

Usprawniają pracę placówek medycznych z oddziałami geriatrycznymi, pourazowymi i noworodkowymi. Funkcjonalność oraz kompaktowy rozmiar umożliwia przeprowadzenie badania bez konieczności transportu pacjenta, co zdecydowanie skraca jego przebieg oraz odciąża personel medyczny z obowiązku przewiezienia pacjenta do pracowni rentgenowskiej. 

W chirurgii naczyniowej i kardiologii

Ultrasonograf umożliwia również wykonanie badania oceny drożności, objętości i przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Badanie to nazywane jest ultrasonografią dopplerowską.

Aparaty rentgenowskie mają bardzo szerokie zastosowanie w badaniach różnego rodzaju. Poniżej podział odpowiedniej aparatury rentgenowskiej, na poszczególne badania:

Stacjonarne aparaty rentgenowskie znajdują zastosowanie w badaniach:

– bronchograficznych (zdjęcia oskrzeli)
– urologicznych
– histeriograficznych (zdjęcia macicy)
– limfograficznych
– mielograficznych (zdjęcia szpiku kostnego, rdzenia kręgosłupa)
– tomograficznych
– zdjęć kości całego ciała
– pediatrycznych
– tomograficznych
– żołądkowo-jelitowych

Rentgenowskie aparaty śródoperacyjne (z łukiem C):

– chirurgia ogólna
– chirurgia ortopedyczna
– chirurgia pediatryczna
– chirurgia brzuszna
– neurochirurgia
– kardiologia
– urologia
– traumatologia
– intensywna opieka medyczna
– radiologia operacyjna

Aparaty pantomograficzne

– prześwietlenia stawów skroniowo-żuchwowych w zwarciu i rozwarciu
– zatok szczękowych
– przekrojów poprzecznych PA

Aparaty mammograficzne

Wskazań do przeprowadzenia badania RTG jest mnóstwo, w zależności od wielu sytuacji, chorób, czy stanów. Powodem do wykonania RTG mogą być przypuszczenia zmian pourazowych (w szczególności kości lub stawów), nagłe stany klatki piersiowej (np. obrzęk płuc) lub brzucha (np. perforacja przewodu pokarmowego, niedrożność jelit), choroby przewodu pokarmowego, bóle układu mięśniowo-szkieletowego (np. nasilone zmiany zwyrodnieniowe, podejrzenie chorób reumatoidalnych), podejrzenie chorób z zakresu układu oddechowego (np.kaszel, duszności), układu moczowego (np.kolka nerkowa). Bardzo często dokonuje się prześwietlenia płuc przed wykonaniem planowego zabiegu (np. usunięcia woreczka żółciowego).

Badanie RTG wykonuje się wyłącznie na zlecenie lekarza, który następnie powinien zinterpretować wynik.

Z reguły nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do przeprowadzenia badania radiologicznego. Każde badanie można przeprowadzić w sytuacji zagrożenia życia, jeśli może wpłynąć na zmianę leczenia. Względnymi przeciwwskazaniami jest młody wiek (ze względu na niekorzystny wpływ promieniowania), ciąża (badanie wykonuje się jedynie po potwierdzeniu zasadności wykonania badania, które wykonywane jest jedynie w stanie zagrożenia życia lub trwałej utraty zdrowia) lub brak możliwości zmiany leczenia niezależnie od wyniku badania.

Na pierwszym miejscu należy postawić technologię, w której wykonywane są badania obrazowe RTG, ponieważ istnieją aparaty rentgenowskie cyfrowe lub analogowe. Najczęściej nabywa się aparaty RTG kostno-stawowe, które przeznaczone są do badań ogólnych oraz uniwersalny sprzęt RTG. Do sal operacyjnych wybierane są specjalne śródoperacyjne aparaty RTG. Istnieje możliwość nabycia przewoźnego aparatu RTG, wyposażonego w zasilanie akumulatorowe oraz bezprzewodowy detektor. Dostępne są również urządzenia RTG z funkcją tomografii. Umożliwia ona wykonanie zdjęć kręgosłupa w obciążeniu przy niższej dawce promieniowania w porównaniu z typowym badaniem tomografii komputerowej.

Cena jak w większości przypadków zakupu sprzętu medycznego uzależniona jest od wielu parametrów oraz dodatkowych kryteriów w tym: systemu redukcji dawki promieniowania, czy klasy detektora RTG. Bardzo istotna w organizacji pracowni RTG jest ochrona radiologiczna.

Skontaktuj się z nami

Jeżeli masz do nas pytania albo chcesz poznać więcej szczegółów
dotyczących naszej oferty, wyśli do nas zapytanie.

tel. +48 534 833 833

biuro@apariva.com

Wyślij wiadomość