Densytometry

Uprzejmie informujemy, że densytometry są aktualnie niedostępne w Apariva.com!

Wieloletnie doświadczenie

Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w densytometrii.

Instalacja i konfiguracja

Pomożemy zainstalować i odpowiednio skonfigurować aparaturę.

Doradztwo i pomoc

Pomożemy odpowiednio wybrać densytometr do potrzeb placówki.

Wiodący producenci

W naszej ofercie posiadamy sprzęt wiodących światowych producentów.

Sprzedaż i serwis densytometrów

Nasi inżynierowie posiadają oryginalne, producenckie certyfikaty szkoleniowe na aparaty densytometryczne i bardzo chętnie pomogą w wyborze właściwego modelu. Oferujemy sprawdzone na rynku konstrukcje amerykańskiego koncernu General Electric wraz z instalacją, kalibracja oraz pełnym wsparciem serwisowym. Pomożemy na każdym etapie zamówienia – od wyboru właściwego urządzenia, przez kalibrację i montaż, aż po późniejsze serwisowanie aparatury densytometrycznej.

 

Czym jest densytometria?

Densytometria jest badaniem rentgenowskim, wykorzystującym niewielkie dawki promieniowania, służącym ocenie gęstości mineralnej kości. Densytometr tworzy dwuwymiarowy obraz trójwymiarowej struktury kości, precyzując gęstość masy kostnej wyrażonej w g/cm2 (BMD – Bone Mineral Density). Badanie skierowane jest w konkretne lokalizacje ciała (przedramię lub odcinek kręgosłupa), po endoprotezoplastyce stawów biodrowych lub wykonuje się densytometrie całego ciała (total body). Skanowanie całościowe wiąże się z oceną masy tkanki tłuszczowej wraz z określeniem jej procentu w stosunku do masy całego ciała oraz zawartości tkanki mięśniowej

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza to choroba szkieletu, którą cechuje zwiększone ryzyko złamań kości w następstwie zmniejszenia jakości tkanki kostnej oraz gęstości mineralnej. Warto podkreślić, że zanik tkanki kostnej nie boli i postępuje bezobjawowo, stopniowo osłabiając kości. Osteoporozę najczęściej stwierdza się dopiero po wystąpieniu złamania, choć i wówczas może zostać przeoczona.

Densytometria w badaniu osteoporozy

Densytometria to jedno z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce osteoporozy. Wspiera ocenę ryzyka złamań kości oraz niekiedy rozstrzyga o rozpoczęciu leczenia schorzenia. W niektórych przypadkach szacuje skuteczność leczenia choroby. Densytometria to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, wykonywane za pomocą dedykowanego aparatu rentgenowskiego emitującego niewielką ilość promieniowania. Kolejnymi zaletami jest duża dokładność oraz niski koszt badania.

Wynik określany jest za pomocą wskaźników porównujących gęstość kości pacjenta z gęstością kości zdrowych, młodych osób (T-score) oraz rówieśników (Z-score). Najbardziej przydatna jest densytometria odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz bliższego końca kości udowej, zdecydowanie rzadziej wykonuje się badanie kości w innych miejscach (np. przedramienia).

Więcej o densytometrach:

Densytometria nie wymaga szczególnych przygotowań. Przed wykonaniem badania dokonuje się pomiaru masy ciała oraz wzrostu. Pacjent nie musi być na czczo, zaleca się niezażywania suplementów wapnia na dobę przed badaniem. W celu uniknięcia zakłóceń osoba badana powinna pozbyć się wszelkich metalowych przedmiotów (biżuterii, guzików, pasków, zamków itp.).
 
W trakcie badania osoba leży na stole, siedzi lub umieszczona jest pod ramieniem aparatu. Badanie jednej lokalizacji trwa około 2-3 minut, w czasie którego należy zachować nieruchomą postawę. O potrzebie wykonania diagnostyki wspominanym narzędziem decyduje lekarz. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do densytometrii jest ciąża, ponieważ dawka promieniowania może mieć szkodliwy wpływ na płód.

Badania wykonuje się u osób  zagrożonych osteoporozą:

– starszych mężczyzn po 70. roku życia,
– kobiet w trakcie i po menopauzie,
– osób nadużywających alkoholu,
– palaczy,
– kobiet, które rozpoczęły późno miesiączkować,
– osób prowadzących siedzący tryb życia,
– kobiet, które kilkukrotnie rodziły w krótkich odstępach czasu,
– osób o niskiej masie ciała,
– kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą (HTZ),
– osób po złamaniu niskoenergetycznym (po niewielkim urazie lub upadku z wysokości własnej),
– pacjentom posiadającym niską zawartość wapnia i witaminy D w diecie,
– pacjentom z czynnikami ryzyka osteoporozy,
– osób z nadczynnością tarczycy, zespołem złego wchłaniania, chorobą wrzodową, niewydolnością nerek lub wątroby.

Densytometry medyczne służące do pomiaru gęstości kości. Nowoczesne urządzenia ultradźwiękowe użytkowane są również w diagnostyce złamań niskoenergetycznych przy badaniach przesiewowych. Densytometry rentgenowskie wykorzystywane są podczas oceny mineralnej gęstości kości (nazywane BMD) przy wykorzystaniu podwójnej wiązki promieniowania RTG. Większość małych densytometrów medycznych stosowanych jest w badaniu: kości piszczelowej, paliczków, przedramienia, kości śródstopia lub piętowej.

Densytometry rentgenowskie to stacjonarne urządzenia wykorzystywane w warunkach ambulatoryjnych. Najpopularniejsze są w szpitalach i klinikach specjalistycznych oraz poradniach diagnostycznych. Czołowi producenci densytometrów rentgenowskich, wykorzystujących najnowsze technologie posiadają zróżnicowane opcje techniczne i skanowania oraz parametry użytkowe.

Densytometr to bardzo ważny element wyposażenia placówek medycznych. Służy obrazowaniu, które mierzy gęstość narządów i tkanek w ciele pacjenta. Często stosuje się ten sprzęt do pomiaru gęstości kości (określenie gęstości mineralnej kości, np. w części lędźwiowej lub obrębie szyjki kości udowej). Oferowane przez nas densytometry działają na zasadzie lampy RTG. Emitowane przez nią promienie rentgenowskie przenikają przez organizm badanego i zostają odebrane przez czujnik, mierzący ich natężenie. Kość cechująca się większą gęstością przepuści odpowiednio mniej promieni, w stosunku do kości o mniejszej mineralizacji. Na podstawie stopnia osłabienia promieniowania, obliczana jest masa kości.

Densytometry mają bardzo szerokie zastosowanie. W laboratoriach są używane do sprawdzania wrażliwości mikroorganizmów na antybiotyki i ich identyfikację w różnego rodzaju testach, badaniach stężenia drożdży w czasie fermentacji czy komórek bakteryjnych. W wielu przypadkach poprzez określenie długości fal możliwe jest zmierzenie optycznej gęstości i określenie stężenia roztworu przezroczystego lub nieprzezroczystego. Poza mikrobiologią densytometry znajdują zastosowanie w diagnostyce medycznej w procesie badania gęstości mineralnej kości. Umożliwia to odpowiednio wczesne wykrycie osteoporozy, określenie stopnia rozwoju choroby oraz monitorowanie skutków leczenia.

Tak jak w większości urządzeń czynnikiem decydującym o wyborze typu i modelu urządzenia, jest jego przeznaczenie oraz miejsce zastosowania. Wybór urządzeń dokonujących pomiarów oceny gęstości mineralnej kości (BMD) w placówkach zdecydowanie oszczędza czas pacjenta na dojazdy do odległych ośrodków medycznych. Innym czynnikiem są wymiary urządzenia, te niewymagające wiele miejsca eliminują konieczność wydzielania większych sal i generowania dodatkowych kosztów. Zaawansowany technologicznie sprzęt umożliwia badanie nawet najmłodszych pacjentów z pełnych zachowaniem bezpieczeństwa i jednoczesnym monitorowaniem efektów terapii. Zastosowanie wysokiej jakości urządzeń zapewnia pacjentom pełen komfort w dążeniu do powrotu do zdrowia oraz zachowanie wysokiego standardu opieki medycznej.

Wybór typu i modelu densytometru zależy w głównej mierze od jego przeznaczenia i miejsca zastosowania aparatury densytometrycznej. Odpowiedni wybór urządzeń dokonujących pomiarów gęstości mineralnej kości (BMD) w placówkach, zdecydowanie oszczędza czas pacjenta. Nie musi go tracić na dojazdy do odległych ośrodków medycznych.

Pomożemy w wyborze densytometru!

Mamy wieloletnie doświadczenie w budowie i wyposażaniu kompletnych placówek medycznych. Pomożemy wybrać densytometr dostosowany do Twoich potrzeb. W ofercie posiadamy urządzenia wiodących producentów i doskonale znamy ich specyfikację. Skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści pomogą dokonać właściwego wyboru. Bez przeszkód wybierzemy densytometr spośród nowych urządzeń lub egzemplarzy po refabrykacji.

Zapewniamy 12 miesięczną gwarancję na zakupione urządzenie, serwis i przegląd aparatury w formule door-to-door, pełne doradztwo i wsparcie techniczne. Do wszystkich oferowanych przez nas aparatów densytometrycznych zapewniamy najwyższej jakości części zamienne i szereg usług dodatkowych – serwis, przeglądy aparatury i testy akceptacyjne. Zakres usług możemy dopasować indywidualnie.

Skontaktuj się z nami

Jeżeli masz do nas pytania albo chcesz poznać więcej szczegółów
dotyczących naszej oferty, wyśli do nas zapytanie.

tel. +48 534 833 833

biuro@apariva.com

Wyślij wiadomość