Tomografy komputerowe

Sprzęt wiodących producentów

Oferujemy tomografy największych światowych producentów.

Instalacja i konfiguracja

Poprowadzimy cały proces instalacji i konfiguracji tomografu.

Dostęp do oryginalnych części i zamienników

Mamy dostęp do oryginalnych części i certyfikowanych zamienników.

Pomoc i doradztwo

Pomożymy i doradzimy na każdym etapie transakcji.

Sprzedaż i serwis tomografów komputerowych

Możemy zaproponować prawie dowolny aparat CT z szerokiego portfolio największych światowych producentów. Tomografy są refabrykowane i oferujemy je wraz z instalacją mechaniczną oraz kalibracją. Zajmujemy się też kompleksową budową pracowni CT, razem z pracami budowlanymi, niezbędną instalacją elektryczną, projektem osłon stałych oraz klimatyzacją. Pomożemy w pełni przejść cały proces od wyboru urządzań, przez pomoc w znalezieniu optymalnych rozwiązań, aż po montaż i kalibrację.

Czym jest tomografia komputerowa?​

W tomografii komputerowej, w przeciwieństwie do RTG, detektor i źródło promieniowania rejestrującego są ruchome. Aparatura do tomografii obraca się wokół ciała badanego, wykonując wiele tysięcy ujęć z różnych pozycji. W ten sposób badany narząd jest dokładnie rejestrowany, a komputer tworzy gotowy obraz 3D.
 
Urządzenie do Tomografii Komputerowej nazywa się tomografem, a uzyskany obraz tomogramem. W celu wykonania prawidłowego badania pacjent powinien położyć się na stole tomografu, niekiedy jest unieruchamiany, aby zmniejszyć ryzyko powstania nieostrości obrazu spowodowanego poruszaniem się ciała. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne oraz krótkotrwałe, a czas uzależniony jest od zakresu informacji konkretnego narządu. Decyzję o zakończeniu badania podejmuje lekarz. Zazwyczaj trwa to od kilku sekund do kilkudziesięciu minut. Tomografia komputerowa dostarcza więcej informacji, jednak naraża pacjenta na większą dawkę promieniowania, w związku z czym nie zaleca się jego nadużywania.

Więcej o Tomografach Komputerowych:

Uważane są za jedne z najnowocześniejszych urządzeń przeznaczonych do diagnostyki obrazowej. Umożliwiają niezwykle precyzyjne, dokładne i nieinwazyjne zbadanie całego ciała pacjenta. Wiąże się to z możliwością tworzenia projekcji obiektu, które są wykonywane w różnych kierunkach w celu utworzenia przekrojowych (2D) i przestrzennych (3D) obrazów. Tomografia komputerowa jest szeroko wykorzystywana w technice i medycynie, dlatego urządzenia tego typu są uważane za powszechne wyposażenie pracowni diagnostycznych w szpitalach.

Tomografia komputerowa pozwala na uwidocznienie narządów ludzkiego ciała. Aparat tomograficzny korzysta z promieni rentgenowskich, a jego główne części to lampa oraz detektory, które są zawieszone po przeciwnych stronach okrągłej obręczy. Tomograf komputerowy składa się zazwyczaj z dwóch elementów: ruchomego stołu, na którym pacjent leży oraz urządzenia właściwego, do którego wspomniany stół jest wsuwany. Właśnie w tym urządzeniu umiejscowione są: lampa, która generuje promieniowanie przechodzące przez ciało pacjenta oraz detektory odbierające je.
 
Podstawą otrzymania obrazu jest fakt, że promieniowanie jest w różnorodny sposób osłabiane przez konkretne narządy ciała. A detektory mają możliwość zmierzenia poziomu osłabienia i na tej podstawie tworzenia przekroju ciała. Cała konstrukcja umożliwia wykonanie zdjęć poszczególnych części ciała z różnych stron i pod wieloma kątami. Otrzymane w ten sposób przekroje nakładane są na siebie przez profesjonalne oprogramowanie, w efekcie czego powstają dwu- i trójwymiarowe obrazy struktur anatomicznych.

Tomografia komputerowa ma niezwykle istotne znaczenie w medycynie. Umożliwia zdiagnozowanie wielu chorób. A niektóre urządzenia pozwalają na odwzorowanie zmian z dokładnością do nawet 1 mm. Najczęściej jednak są stosowane w:

– wykrywaniu ewentualnych nieprawidłowości – zmian nowotworowych (przerzutów) oraz wad rozwojowych u dzieci,

– określeniu dokładnej orientacji, budowy i położenia guzów lub narządów, które mają być poddane operacji,

– biopsji lub nakłuciu i drenaży różnego rodzaju ropni,

– ocenie rozległości urazów wewnętrznych po wypadku.

W przypadku cięższych obrażeń istnieje możliwość przeprowadzenia tzw. trauma scan, czyli badania polegającego na jednoczesnej tomografii kręgosłupa, klatki piersiowej, brzucha, miednicy i głowy. Pozwala to na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Decydując się na konkretny tomograf komputerowy, zalecamy skupienie głównej uwagi na parametrach technicznych jakimi są: rzędowość sprzętu, budowa gantry, układ i konstrukcja lamp detektorów, liczba warstw i czas akwizycji. Bardzo ważna w szczególności dla pacjenta jest dawka emitowanego promieniowania oraz dla zapewnienia komfortu – poziom hałasu wewnątrz gantry oraz czas badania. Warto również poświęcić uwagę konstrukcji oraz układowi lamp detektorów. Podczas dokonywania wyboru konkretnego modelu należy skupić się na funkcjonalności, żywotności tomografu oraz oszczędności w eksploatacji.

Biorąc pod uwagę rady naszych ekspertów w przypadku opłacalności inwestycji oraz jakości wykonywanych badań niezwykle ważne są: szybkość obrazowania, wydajność aparatu oraz czas akwizycji (tzn. czas uzyskania jednej warstwy obrazu). Dokładnie te parametry przekładają się na liczbę możliwych badań do uzyskania w ciągu jednego dnia. Ponadto na jakość i szybkość wpływa czas skanu tzn. szybkość pracy tomografu określana jako czas trwania jednego obrotu, zależnego od liczby warstw oraz konstrukcji urządzenia. W zależności od konkretnej klasy tomografu różnice wahają się od 0,3 do 2 sekund na jeden 360-stopniowy obrót, im krótszy czas pełnego obrotu gantry, tym lepiej.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest moc generatorów aparatu oraz zakres prądowy lamp. Na dokładność badania mają wpływ również liczba i grubość warstw akwizycji, dlatego warto podkreślić, że im cieńsze warstwy są generowane podczas badań, tym większa jest dawka emitowanego promieniowania. Dlatego zaleca się wykonywanie skanów, starając się zachować kompromis pomiędzy tymi dwiema wartościami – chodzi o osiągnięcie dobrej jakości zdjęć przy możliwie najmniejszej dawce promieniowania.

Dla placówek intensywnie korzystających z tego typu urządzeń ważne powinny być takie parametry jak: pojemność cieplna, moc, czy wydajność systemów chłodzenia lamp RTG. Im większa pojemność cieplna, im mocniejsza lampa i im system chłodzenia wydajniejszy, tym efektywniej i sprawniej sprzęt powinien działać. Wiąże się to również z żywotnością całego urządzenia, co zdecydowanie pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji oraz częstości wymiany lamp.

W ostatnich latach jednak najważniejszym z aspektów jest system zapewniający obniżone dawki promieniowania emitowanego przez urządzenie. Zastosowanie tego typu rozwiązań zapewnia bezpośredni komfort i bezpieczeństwo pacjenta.

Cena tomografów komputerowych jest uzależniona od kilku aspektów. Przede wszystkim pełnego wyposażenia aparatu, dedykowanego oprogramowania, liczby konsol, czy dodatkowych modułów specjalistycznych. Obecnie ceny na rynku wahają się w przedziale 1-3 mln złotych. Jednak należy pamiętać, że nie jest to koszt ostateczny. Do ceny tomografu należy doliczyć również: systemy informatyczne, koszty urządzeń do archiwizacji badań, specjalistyczne meble, strzykawki oraz montaż klimatyzacji. Organizacja pomieszczenia przeznaczone do wykonywania badania to kolejny dodatkowy koszt, który pochłania wzmocnienie stropu, adaptację pomieszczenia, projekt oraz montaż osłon radiologicznych. Ponadto serwis oraz przegląd urządzenia to kolejne ważne aspekty, które warto brać pod uwagę w tego typu inwestycjach.

Pomożemy w wyborze tomografu!

Wybieramy urządzenia charakteryzujące się najlepszymi parametrami technicznymi oraz nowoczesnymi metodami diagnostycznymi. Mając wieloletnie doświadczenie w pracy z największymi firmami medycznymi, wiemy na co zwracać szczególną uwagę, aby proces diagnostyczny został przeprowadzony w najbardziej satysfakcjonujący i dokładny sposób. Obsługa naszych klientów odbywa się na najwyższym poziomie, dzięki wysokim standardom jakości, wydajności oraz nastawieniu na potrzeby klienta.

Skontaktuj się z nami

Jeżeli masz do nas pytania albo chcesz poznać więcej szczegółów
dotyczących naszej oferty, wyśli do nas zapytanie.

tel. +48 534 833 833

biuro@apariva.com

Wyślij wiadomość